Zagórzańskie Dziedziny

Zagórzańskie Dziedziny

warszaty-reginalne
Zagórzańskie Dziedziny
Warsztaty kreatywne

Pozyskiwanie papierowej wikliny, nauka technik wyplatania, wyplatanie koszyczka.

Zapoznanie się z techniką robienia papierowej wikliny, wyplatanie koszyczków, zabranie swojej pracy z certyfikatem udziału w warsztatach.

Malowanie na starej desce / bawełnianej koszulce / bawełnianej torbie / szkle różnych wzorów zagórzańskich, kwiatów, pejzaży itp. farbami akrylowymi. Zapoznanie się z
techniką malowania na szkle.

Zapoznanie się z techniką malowania, rozwój zdolności manualnych, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie, forma wypoczynku i relaksu , własnoręczne wykonanie pamiątki, każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom.

Tworzenie zagórzańskiej kompozycji w formie wianka.

Rozwój zdolności manualnych, rozwijanie wyobraźni, forma relaksu. Każdy uczestnik otrzymuje wykonany przez siebie wianek oraz dyplom.

Wykonywanie pięknych ozdób, figurek, płaskorzeźb, upominków, pamiątek bądź biżuterii z modeliny.

Zapoznanie się z techniką lepienia i rzeźbienia, rozwój zdolności manualnych, rozwijanie wyobraźni itd., możliwość zabrania zrobionej przez siebie rzeczy do domu jako pamiątkę, dyplom uczestnika

Nauka techniki wyplatania. Samodzielne wykonanie wianka na głowę. (np. przed komunią)

Zapoznanie się z techniką wyplatania, rozwój zdolności manualnych. Każdy uczestnik otrzymuje własnoręcznie zrobiony wianek oraz dyplom.

Zapoznanie z techniką wyszywania gorsetu zagórzańskiego Samodzielne wykonanie 1 motywu.

Zapoznanie się z techniką wyszywania koralikami i cekinami

Wzory zagórzańskie – zapoznanie z wzorami gorsetów zagórzańskich.

Zapoznanie z wzorami gorsetów zagórzańskich, wyklejanie cekinów na papierze, wycinanie.

Zapoznanie z techniką wyszywania haftem matematycznym, samodzielne wykonanie kartki okazjonalnej .

Zapoznanie się z techniką wyszywania haftem matematycznym, rozwój zdolności manualnych, nabycie nowych zdolności i doświadczeń, forma relaksu, rozwijanie wyobraźni, możliwość zabrania zrobionej przez siebie kartki , dyplom uczestnika

Poznanie techniki zdobienia przedmiotów – decoupage, wykonywanie pięknych ozdób, upominków, obrazków prezentowaną techniką.

Poznanie nowej techniki zdobienia, rozwój wyobraźni i chęci tworzenia, rozwój zdolności manualnych, wspieranie samodzielności itd., własnoręcznie wykonany produkt uczestnicy zabierają do domu, otrzymanie dyplomu uczestnictwa w warsztatach

Prezentacja multimedialna, wyprawa w teren i odnajdywanie w naturalnym środowisku omawianych wcześniej roślin, odkrywanie ich różnorodności i bogactwa. Powrót do Chatki na Brzyzku, poznawanie różnych gatunków miodu, propolisu, pyłku kwiatowego i degustacja miodów.

Uczniowie nazywają kilka gatunków roślin miododajnych, poznają produkty pszczele i ich właściwości odżywcze dla człowieka. Pamiątka z warsztatów – herbatka lipowa.

Wizyta w pasiece, prezentacja budowy ula; poznanie życia pszczelej rodziny; wizyta w pracowni pszczelarskiej. Jak pozyskujemy miód? – prezentacja. Poznawanie różnych gatunków miodu, pyłku kwiatowego. Degustacja miodu z podpłomykami.

Uczniowie poznają społeczne życie pszczół, potrafią opowiedzieć o roli pszczół w świecie przyrody, potrafią wymienić produkty pszczele i znają ich znaczenia dla zdrowia człowieka. Jako pamiątkę otrzymują maleńki słoiczek miodu.

Pokaz plastra pszczelego oraz sposobu wytapiania wosku z plastrów pszczelich oraz prezentacja form do wyrobu świec oraz gotowych figurek i świec; proces wykonywania świec w przygotowanych formach – prezentacja; wykonanie indywidualne świecy z węzy pszczelej, poznawanie walorów leczniczych świec produkowanych z wosku pszczelego.

Uczniowie poznają proces produkcyjny świec, potrafią go opisać, znają znaczenie zdrowotne świec z wosku pszczelego ; „do domu” zabierają własnoręcznie wykonane świece.

Poznanie sztuki dekoracyjnego wyplatania bransoletek z ozdobnego sznurka.

Nauka techniki wyplatania, zrobienie własnoręcznie bransoletki, możliwość zabrania swojej pracy z certyfikatem udziału w warsztatach.

Zapoznanie się z materiałem , wykonanie własnoręcznie swojego zwierzątka, ozdoby, możliwość zabrania swojej pracy, certyfikat udziału w warsztatach.

Poznanie różnych instrumentów dętych ich budowę, zasady strojenia, elementy techniki gry, sposoby wydobycia dźwięku, zadęcie i postawę.

Pozyskanie wiedzy na temat rodzajów instrumentów dętych i techniki gry na tych inst. Możliwość zrobienia zdjęcia.

Uczestnicy poznają bogactwo przyrody Beskidów; poznają owoce i nasiona roślin
zielnych, krzewów i drzew; na zakończenie ognisko z tradycyjnym chlebem, boczkiem i serkiem.

Uczestnicy poznają bogactwo przyrody Beskidów; nauczą się rozpoznawania wielu gatunków beskidzkich kwiatów; na zakończenie ognisko z tradycyjnym chlebem, boczkiem i serkiem.

Poszukiwania tropów i śladów zwierząt – “listów”, które pozostawiają nam zwierzęta. Wędrówka po szlakach i ścieżkach edukacyjnych Gorców (rejon doliny Kamienicy i Kudłonia) – obszar Gorczańskiego Parku Narodowego oraz terenu Beskidu Wyspowego – rejon Lubogoszczy i Śnieżnicy.

Uczestnicy odkryją, że obok nas żyje wiele zwierząt a ich obecność stwierdzimy umiejąc odczytywać ich tropy i ślady; uczestnicy nauczą się rozpoznawania wielu tropów na zakończenie ognisko z tradycyjnym chlebem, boczkiem i serkiem.

Obserwacje płazów i ich siedlisk. Wędrówki po szlakach i ścieżkach edukacyjnych Gorców (rejon doliny Kamienicy) – obszar Gorczańskiego Parku
Narodowego oraz terenu Beskidu Wyspowego – rejon Lubogoszczy.

Uczestnicy poznają tajemnice życia płazów – zwierząt o ciekawej biologii i zwyczajach. Odkryją wiele tajemnic ich życia; poznają ich znaczenie w przyrodzie; na zakończenie ognisko z tradycyjnym chlebem, boczkiem i
serkiem.

Obserwacje ptaków, ich śpiewów, zachowań i gniazd. Wędrówki po szlakach i ścieżkach edukacyjnych Gorców (rejon doliny Kamienicy i Kudłonia) – obszar Gorczańskiego Parku Narodowego oraz terenu Beskidu Wyspowego – rejon Lubogoszczy i Śnieżnicy.

Uczestnicy poznają tajemnice życia ptaków Odkryją wiele tajemnic ich życia; poznają ich biologię, zwyczaje; na zakończenie ognisko z tradycyjnym chlebem, boczkiem i serkiem.

Spacer po szlakach i ścieżkach edukacyjnych Gorców (rejon doliny Kamienicy i Kudłonia) – obszar Gorczańskiego Parku Narodowego oraz terenu Beskidu Wyspowego – rejon Lubogoszczy i Śnieżnicy. Na trasie “opowieści ze świata przyrody” o wszystkich co spotkamy po drodze.

Uczestnicy poznają walory przyrodnicze jak i kulturowe tej części Beskidów, jej bogactwo i ogromną różnorodność. Tematyka bardzo szeroka i przystępna.

Ognisko/grill, piknik, impreza w bacówce z kapelą, potańcówka, nauka tańców zagórzańskich, smaki tradycyjnych potraw, kapela.

Integracja, rozrywka z oprawą muzyczną kapeli zagórzańskiej.

Zajęcia z nauki podstawowych kroków tańca zagórzańskiego i nauka przyśpiewek.

Dobra zabawa w trakcie trwania warsztatów, uzyskanie zagórzańskiego certyfikatu ukończenia warsztatów tajcowanio.

Prezentacja multimedialna oraz pokazy sprzętów w Izbie Pracy Twórczej Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury Zagórzańskiej – Grażyna i Józef Piwowarscy Kasinka Mała 228.

Uczestnicy poznają historię pasterstwa w Karpatach oraz bogactwo obrzędów i zwyczajów kultywowanych w Beskidzie Wyspowym i Gorcach ponad 500 lat.

Prezentacja multimedialna oraz pokazy sprzętów w Izbie Pracy Twórczej Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury Zagórzańskiej – Grażyna i Józef Piwowarscy Kasinka Mała 228.

Uczestnicy poznają przebieg dnia na beskidzkim szałasie, używane narzędzia i sprzęty, bogactwo kultury pasterskiej w Beskidzie Wyspowym i Gorcach.

Wykonywanie pięknych kwiatów z krepiny (kwiatki do palmy, wianki, kompozycje kwiatowe).

Zapoznanie się z techniką robienia kwiatów z krepiny, poznanie alternatywnej formy spędzania wolnego czasu, zdobycie nowych umiejętności artystycznych, rozwój wyobraźni i chęci tworzenia, rozwój zdolności manualnych, wspieranie samodzielności, miłe spędzenie czasu, własnoręcznie wykonany produkt uczestnicy zabierają do domu, a po warsztatach otrzymują dyplom uczestnictwa.