„Zielona Szkoła dla Krakowa” okazała się sukcesem

„Zielona Szkoła dla Krakowa” okazała się sukcesem

400 uczniów z 16 krakowskich szkół podstawowych wzięło udział w pilotażowym projekcie „Zielona Szkoła dla Krakowa” w bazie Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego „Lubogoszcz” w Kasince Małej. W ciągu trzech miesięcy zorganizowano osiem turnusów.

FOT. PIXABAY

Pierwsi uczniowie klas drugich krakowskich podstawówek wyjechali na pięciodniowe zajęcia w marcu. Uczestnicy brali udział w warsztatach kulturowych, artystycznych i przyrodniczych. Spotkali się z ratownikami GOPR, by poznać zasady bezpiecznego wypoczynku w górach, zwiedzili ekspozycję Gorczańskiego Parku Narodowego. Wszystkie aktywności przebiegały pod hasłem „Natura i Kultura Zagórzańskich Dziedzin”.

– Przygotowany projekt miał promować zdrowy, aktywny tryb życia, a bogata oferta programowa zielonej szkoły zminimalizować negatywne skutki izolacji i nauki zdalnej w czasie pandemii – podkreślają w KSOS.

Perfekcyjnie zorganizowany aktywny wypoczynek

Nauczyciele i dyrektorzy szkół biorących udział w „Zielonej Szkole dla Krakowa” zostali poproszeni o wypełnienie ankiet, w których podzielili się z KSOS opiniami na temat realizacji założeń i celów projekt. Wyniki ankiet przerosły oczekiwania organizatorów. Wszyscy ankietowani ocenili organizację na najwyższą ocenę – 10 punktów. Równie zgodni byli przy ocenie wartości przygotowanych warsztatów i innych aktywności jako czynnika minimalizującego negatywne skutki izolacji i nauki zdalnej w czasie pandemii.

Niezwykle trudny był wybór najatrakcyjniejszych zajęć. Większość ankietowanych podkreślała ich różnorodność i wysokie walory merytoryczne. Warsztaty kończyły się zazwyczaj wykonaniem jakiejś „pamiątki”, którą dzieci zabierały ze sobą. Szczególne wrażenia wywarły na młodych krakowianinach i krakowiankach warsztaty przyrodnicze (zielarskie, tropy i ślady zwierząt, spacer z leśnikiem po ścieżce edukacyjnej Nadleśnictwa Limanowa). „Słodko” wspominają wizytę w zagórzańskiej pasiece „Na Brzyzku” w Kasince Małej. Smakowicie było w Zagrodzie Edukacyjnej „U Misia” w Porębie Wielkiej, gdzie uczyli się sztuki robienia zagórzańskich serków. Przebojem były również aktywności przygotowane przez ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR – park linowy i udzielanie pierwszej pomocy.

Uczestnicząc w różnorodnych zajęciach uczniowie nabyli nowe umiejętności, poszerzyli wiedzę, cieszyli się radością wspólnie spędzanego czasu w gronie rówieśników. I to wszystko w sercu Beskidu Wyspowego, z dala od tłumów i hałaśliwego miasta. Dzieci były zachwycone bliskością natury, zapomniały nawet o telefonach i Internecie. Były zaopiekowane (jak podkreślano w wielu ankietach „jedzonko było super”) i czuły się bardzo bezpiecznie. („Urokliwe miejsce, które pozwala na wypoczynek, aktywną rekreację i oddech czystym powietrzem”).

Program, który warto kontynuować

Opinie nauczycieli zawarte w ankietach są najlepszym podsumowaniem projektu:

„Dawno nie korzystałam z tak atrakcyjnego i wartościowego programu”;

„Najlepiej zorganizowana zielona szkoła, w której uczestniczyłam”; „

„Perfekcyjnie przygotowana zielona szkoła”;

„Organizacja imprezy na wysokim poziomie”.

Nauczyciele, zarówno w swoich wypowiedziach jak i ankiecie, jednoznacznie podkreślali: „Mamy nadzieję, że taka zielona szkoła wejdzie na stałe jako program działania KSOS i w kolejnych latach inne roczniki będą mogły skorzystać z tej oferty”.

Pilotażowy program „Zielona Szkoła dla Krakowa” sprawdził się i mamy nadzieję, że Kraków od lat inwestujący w prozdrowotny i edukacyjny rozwój najmłodszych mieszkańców swojego miasta skorzysta również z tej formy realizacji celu jakim jest zdrowe i mądre najmłodsze pokolenie krakowian.