Projekt Zielona Szkoła dla Krakowa – SP123

Projekt Zielona Szkoła dla Krakowa – SP123

W dniach 7-11 marca 2022r uczniowie ze  Szkół Podstawowych nr 123 i nr 21 w Krakowie uczestniczyły w zielonej szkole organizowanej przez KSOS w ramach projektu Zielona szkoła dla Krakowa. Miejsce na pobyt –Baza Wypoczynkowo -Szkoleniowa-Lubogoszcz , było idealne do wypoczynku od miejskiego zgiełku i bieżących wydarzeń. Zapewne po takiej dawce czystego powietrza, inhalacji w bukowych lasach dzieci nabrały odporności i poprawiła się ich kondycja ruchowa a zarazem miały okazję oderwać się od świata wirtualnego i niepokojących  wydarzeń.

Program edukacyjno–przyrodniczy był bardzo dobrze przygotowany. Dzieci uczestniczyły w różnorodnych warsztatach pozwalających w aktywny sposób poznawać przyrodę terenu Lubogoszcz, krajobrazy Beskidu Wyspowego oraz kulturę zagórzańską. Wszystkie zajęcia były w odpowiednich proporcjach czasowych a zarazem pozwalały na uzupełnianie nauczycielom-wychowawcom o realizację swoich pomysłów. Dzieci bardzo chętnie korzystały z wszystkich zajęć. Zaspakajały swoją aktywność ruchową podczas spacerów po lesie, drogi do bazy zajęć na boisku, placu zabaw czy w salce ze sprzętem sportowym. Przede wszystkim miały dawkę wiedzy, która sprawdzały w rzeczywistości. Poznały pracę ratowników GOPR a zarazem nabyły umiejętności praktycznych w zakresie pakowania się na wyprawy górskie udzielania pierwszej pomocy, odszukiwania w sytuacji lawiny, znajdowania się w terenie. Swoje obserwacje przyrodnicze poczynione z leśnikiem na ścieżce edukacyjnej „Lubogoszcz”, utrwaliły w ośrodku edukacyjnym GPN. Miały okazję poznać zagórzańską kulturę a zarazem zawody jakimi często trudnią się mieszkańcy. Życzliwość i empatia prowadzących, wywoływała u dzieci uśmiech i radość z produktów jakie wytworzyli podczas zajęć np. rozpoznawania ziół i robienia kul do kąpieli, robienia oscypków, czy w pasiece. Jakże ważne było że wszystkie wytwory swojej pracy mogli zabrać na pamiątkę dla siebie i bliskich. Mieli okazję zaspokoić też  swoje artystyczne talenty ,podczas zajęć tanecznych kiedy zintegrowała się cała społeczność zielonej szkoły, tworząc wspólnie własne przyśpiewki i tańcząc wyuczony układ, jak również na wieczorze Mam talent. Podobnie malowanie toreb w Izbie  Pracy Twórczej.

Na koniec  Qest – zabawa terenowa to uwiecznienie całego pobytu owiane tajemnicą, chęcią przeżycia przygody i zdobycia nagrody a zarazem pogłębienie informacji o historii bazy.

Podczas całego wyjazdu czuliśmy się bezpieczni dzięki całodobowej obecności i wsparciu ratownika medycznego. Ponieważ grupy były rozlokowane w osobnych budynkach zapewniono nam też odpowiednie warunki sanitarne i dystans. Wyjazd ten to była mega dawka nauki w praktyce a przede wszystkim  aktywnego wypoczynku. Niesamowita atmosfera  i życzliwość wszystkich pracowników ośrodka pozwoliła zapomnieć naszym podopiecznym o tęsknocie za rodziną a pyszne jedzenie sprawiało dodatkowo domowy klimat.

Bardzo dziękujemy wszystkim organizatorom za możliwość wypoczynku w tym uroczym miejscu. Mamy nadzieję, że program ten wejdzie na stałe w ofertę , abyśmy jeszcze nie raz mogli tutaj przyjechać z innymi klasami.

 

                                                                                  Wioletta Antosiewicz-wychowawca klasy 2b SP123